Ginger Peeling Machine
Offering you a complete choice of products which include ginger peeling machine.
Approx. Price: Rs 2,56,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Capacity | 10kg/batch |
| Machine Type | Brush Type |
| Power Rating | 1.1 kW |
| Type | Wet Type |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | SS 304 |
| Body Material | SS 304 |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Peeling Method | Brush Roller |
| Suitable For | Ginger, Turmeric, Potato |
| Motor Rating | 5star |
| Voltage | 220v |
| Model | JMS-GPM |
| Phase | Three Phase |
| Weight | 250KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 4X3X4 |
Ginger Peeling Machine is fully made out of ss 304 grade 1.5mm thick sheet with tufflon brush and water spary motor with spary nozzles with time controller and botom wastage colletor tray with drain pipe finishing product outlet door also fitted in this machine for easy collet the product 1hp 3phase or single phase available at coustomer requirment with movable wheel for easy shifting purpose easy handiling easy to operate anybody can operate in this machine..
Additional Information:
- Item Code: JMS-GPM
- Production Capacity: 10kg/batch
- Delivery Time: 10-15ays
- Packaging Details: Normal Bubble sheet packing for free of cost If buyer need wood packing we can provide but the Wood packing cost is extra