Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Roller Grader |
| Capacity (kg/hr) | Up To 3000 kg/hr |
| Capacity | 500 kg/hr |
| No Of Grades | 3 Grades |
| Suitable For | Garlic Bulb, Potato, Onion |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Body Material | MS |
| Voltage | 220v |
| Number of Graders | 3 |
| Contact Parts Material | Fully MS available also Fully SS 304 |
| Also Suitable for | Potato, Onion, Lemon |
| Power | 1hp single phase |
| Power Load | 1 HP |
| Frame Material | MS angle frame |
| Feeding Type | Manual Feed |
| Usage/Application | Commercial |
| Design | Roller Guides |
| Grader Range (Dimension) | 28,30,35,40mm |
| Dimension | 6'X2.5'X5' |
| Weight | 280kg |
| Brand | JMS |
| Surface Finish | Mat painting |
| Frequency | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: