Product Details:
| Capacity(Kg/Hr) | 300 kg/hr |
| Capacity | 40-50Kg/batch |
| Material | MS |
| Type | Batch Type |
| Product To Be Peeled | papaya |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Peeler Material | Emery Stone |
| Power | 1 kw |
| Motor Power | 3hp |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Power Consumption | 1unit/3hr |
| Warranty | 1year |
| Drum DIameter | 2' |
| Grade | non food grade |
| Drum Length | 4'ht |
| Weight | 200kg |
| Finishing | mat |
| Steel Grade | MS |
| I Deal In | New Only |
| After Sales Service | Available |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
| Thickness | 1MM TO 8MM |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Boiler Capacity | 500kg/hr |
| Fuel Type | Wood Sawdust Fired |
| Working Pressure | 20 Kg/cm2 |
| Type of Boilers | Wood Fired Steam Boilers |
| Design | Fire Tube |
| Certification | Non IBR |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | JMS |
| Usage | Industry |
| Phase | Three Phase |
| Orientation | Vertical |
| Usage/Application | Food and Beverage |
| Number of Passes | 2 Pass |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Polished | yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 400kg/hr |
| Automation Grade | semi automatic |
| Brand | JMS |
| Usage/Application | Dicing,Cubing,tutti frutti making |
| Dimension | 5'X4'X5' |
| Power Source | Electric |
| Application | Cutting |
| Machine Type | 2- Stage |
| Material | SS 304 |
| Batch Capacity | 2Ton |
| Machine Power | 2hp 3Phase |
| Finishing | SS 304 Mirror Or Mat |
| Product Type | Semi Automatic |
| Material Grade | SS 304 |
| Weight | 500KG |
| Phase | 3phase |
| Voltage | 220-240v |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Type | Bubble Sheet Packing |
| Motor Power | 2hp |
| Speed | 1440 |
| Thickness | 3mm |
| Power Supply | Electricity |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface treatment | Polished |
In order to keep pace with the never-ending demands of customers, Papaiya Cubbing Machine Cubbing Roller Size 12” X 6” Stainless Steel With Moulded Rubber Set Attached. All Contact Parts IN Stainless Steel 1 HP 3 Phase Electric Motor Complete Capacity 600kg per hour.
Additional Information:
Product Details:
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Power Rating | 2.2 kW |
| Type | Continuous Type |
| Body Material | Mild Steel |
| Peeling Method | Knife Blade |
| Peeler Material | Emery Stone |
| Fruit Size Range | Medium |
| Capacity | 500kg/hr |
| Cutting Shapes | 2 Piece |
| Motor | 3hp 3phase |
| Blade Sizes | 1.5' |
| Suitable for | Papaya |
| Usage/Application | Tutti Frutti Making |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage Supply | 220v |
| Power Consumption | 1.5unit/hr |
| Weight | 400kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1000 L |
| Application | Industry |
| Machine Material | SS304 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Load | 2 kW |
| Color | Silver |
| Brand | JMS |
| Voltage | 260 V |
| Phase | Three Phase |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Steel |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Heating Source | Steam |
| Tilting Type | Motorized |
| Capacity | 5 ton |
| Material | SS |
| Tilting Arrangement | Manual Tilting |
| Body Material | SS304 |
| Jacket Pressure | 3 bar |
| Phase | Three phase |
| Motor Power | 1HP |
| Color | Silver |
| Scrapper Type | Teflon |
| Lid Type | Removable |
| Usage/Application | Boiling |
| Application | Paste, Ketchup, Sauce, Jam, Dairy, Gravy |
| Grade | SS 304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Finishing | SS Mirror |
| Surface Treatment | Polished |
| Brand | JMS |
Additional Information: