Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 120kg/hr |
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Power | 1 hp |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Stages | Single |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220v |
| Phase | Single Phase |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor | 1hp |
| Suitable for | Apple, orange, Mango, Tomato |
| Contact Part Material | SS304 |
| Also Suitable for | mango, Pomegranate, Tomato, Orange |
| Motor Make | Crompton |
| Shaft Length | 2' |
| Drum Diameter | 9" |
| Mesh Size | .6mm |
| Frame Material | MS Angle frame |
| Brand | JMS |
| Weight | 120KG |
| Usage/Application | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| End Product | Pulp/Puree |
| Machine Type | Pulper |
| Power Rating | 10 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three phase |
| Body Material | Stainless steel |
| Material of Construction | SS 304 |
| End Products | Ready to eat |
| End Packaging | Canned, bottels, Canned,Pouches,bottels, Pouches |
| Also Suitable for | graps, Apple, Mango,Apple,graps, Mango |
| Voltage | 220-240v |
| Area Requirement | 2000 sq ft |
| Heating Source | Steam |
| Power Consumption | 10hp |
| Suitable For | Tomato puree, Fruit pulp, Pizza sauce, Tomato ketchup |
| Power Source | Electric |
| Scope of Supply | 45-50 working days |
| Installation & Commissioning | yes |
| Total Weight | 1 ton |
| Usage | tomato sauce making unit |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre) | 1000 L |
| Capacity | 750 L |
| Body Material | SS304 |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Stainless Steel |
| Jacket Pressure | 6 bar |
| Agitator Type | Scrapper |
| Heating Temperature | 120°C |
| Capacity(kg) | 500 kg/hr |
| Automation Grade | YES |
| Machine Power | 3HP |
| Voltage Supply | 220v |
| Frame Material | SS 304 |
| Frequency | NOISLESS |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Floor mounted |
| Scrapper | Teflon Scraper |
| Voltage | 220V |
| Motor Rating | 5STAR |
| Steam Inlet | Single inlet |
| Model | JMS-BTKWSHT |
| Weight | 600KG |
| Dimension | 5'X5' |
| Brand | JMS |
| Motor Power | 3HP 3PHASE |
| Motor Speed | 1440 OUTPUT RPM 29-30RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Plant Type | Multi Fruit |
| Capacity | 500 kg/hr |
| End Product | Pulp |
| Plant Layout | Automatic Line |
| Contact Material | SS304 |
| Utility Required | Chilled Water, Water, Steam, Electric |
| End Packaging | Canned |
| Material of Construction | SS 304 |
| Suitable for | Guava, Mango, Orange |
| Scope of Supply | order base only |
| Installation & Commissioning | no commissioning |
| Phase | Three Phase |
| Power Consumption | 10-25hp |
| Design | custamized |
| Machine Power | 0-40 kw |
| Machine Type | 2- Stage |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Automation Level | Automatic |
JMS INDUSTRIES is the leading manufacturer and Exporter of World Class Equipments For Food Processing & Fruit Juice Plants & Etc.. from Coimbatore, Tamilnadu, India
Features :
Ø No damage to Food
Ø Finishing Food Accuracy is up to 98%
Ø Complete Automation
Ø Unskilled Labor can operate the machine
Ø Low Maintenance
Ø Welcome to our factory for live demo
Ø Less man power requiredAdditional Information: