Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Boiler Capacity | Up to 500 kg/hr |
| Fuel Type | Gas Fired |
| Capacity | 500kg |
| Type of Steam Boilers | Wood Fired Steam Boilers |
| Working Pressure | 5-10 kg/Square.cm.g |
| Design | Fire Tube |
| Certification | Non IBR |
| Material | Mild Steel |
| Brand | JMS |
| Weight Boiler Water upto NWL | 350 |
| Boiler Power | Up to 30 HP |
| Space for Tube Removal D | 2" |
| Phase | Single Phase |
| Orientation | Vertical |
| Spring Loaded Disc Check Valve | 1 |
| Safety Valve Inlet and Outlet | Inbild |
| Usage/Application | Food and Beverage |
| Number of Passes | 2 Pass |
| Weight Boiler Full | 500kg |
| Dimensions (L*B*H in mm) | 4.5'X4.5'X8'HT |
| Main Steam Stop Valve | yes |
| Frequency | 50Hz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |
| Thickness | 18 - 22mm |
Steam Boilers. The company is well known in the market for offering a wide range of Coil Type Steam Boiler. The offered boiler is widely applicable in numerous industries like textile mills, paper mills, factories etc. These products have been bought from well-known vendors in the market. They have been priced at very cost effective rates to our valuable clients. They are available in a range of sizes, designs and they are rust proof in their make...
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Steam Capacity | 750 kg/hr |
| Boiler Capacity | Up to 500 kg/hr |
| Working Pressure | 6BAR |
| Capacity | 600kg |
| Type of Steam Boilers | Wood Fired Steam Boilers |
| Material | Mild Steel |
| Certification | Non IBR |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | JMS |
| Model | JMS-TUBE |
| Temperature Range | 600 |
| Dimensions (L*B*H in mm) | 3.5*3.5*12 |
| Condition | New |
| Usage/Application | commerical |
| Weight | 1000kg |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Fuel Type | Wood Sawdust Fired |
JMS INDUSTRIES is the leading manufacturer and Exporter of World Class Equipments For Food Processing & Fruit Juice Plants & Etc.. from Coimbatore, Tamilnadu, India
Features :
Ø No damage to Food
Ø Finishing Food Accuracy is up to 98%
Ø Complete Automation
Ø Unskilled Labor can operate the machine
Ø Low Maintenance
Ø Welcome to our factory for live demo
Ø Less man power requiredAdditional Information:
Product Details:
| Brand | JMS |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Source | Electric |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Polished |