Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Type | Crusher |
| Power Rating | 2 hp |
| Vegetable Cutting Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Rating | 5star |
| Material | SS 304 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Body Material | Stainless steel |
| Discharge Type | Crushed Fruit |
| Cutting Shapes | 5MM TO 15MM |
| Motor | 1HP Single Phase |
| Blade Sizes | 9" |
| Suitable for | All fruits, Apple, Orange, Tomato |
| Phase | Three phase |
| Power Consumption | 1unit/3hr |
| Contact Part Material | SS 304 |
| Voltage Supply | 220-240 |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | sauce and jam making |
| Dimension | 3'w 2.5'L 3.5'HT |
| Usage Area | Winery, Food Factory, Commercial Kitchen, Juice Plant |
| Spare Blades | YES |
| Weight | 80-100KG |
| Warranty | 1 Year |
| Surface Finishing | MAT |
| Max Cutting Length | 15MM |
| Max Cutting Size | 15MM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: