Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 L |
| Heating Type | Steam |
| Material | ss 304 |
| Mixer Type | Anchor with scraper |
| Motor Power | 1-5hp |
| Phase | 1 & 3Phase |
| Color | silver |
| Speed Control | Fixed speed |
| Mounting Type | Tilting |
| Lid Type | Removable lid |
| Application | Food, Chemical, Cosmetics, Pharma |
| Grade | ss 304 |
| Automation Grade | semi-automatic & automatic |
| Power Source | electric |
| Finishing | SS Mirror or Mat |
| Voltage | 220-240 |
| Steel Grade | SS 304 |
| Usage/Application | Food industries |
|
Steam Jacketed Kettle manufactures in coimbatore 100LTR STEAM JACKETED TILTING TYPE KETTLE WITH STIRRER:- SS STAND Made Out Of 304 Grades S.S Sheet Of 4mm Thick Inside, Outside 3mm Thick And Top Shell Is 2mm In Thickness. With 1/2HP Imported Motor and gear box And Stirrer. Kettle Finishing Should Be Mirror And Safety Valve With Heavy type SS Channel Stand. Heavy type Tilting Gear Box And Rotating handle wheels Attached So Manual Tilting Full Load Having Tilting Is Very Easy. |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200 L |
| Body Material | SS304 |
| Jacket Pressure | 2 bar |
| Agitator Type | Scrapper |
| Heating Temperature | 160°C |
| Color | Silver |
| Mounting Type | Floor mounted |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Steam Inlet | Single inlet |
| Application | Sauce, Pharma, Candy, Dairy, Beverage |
| Brand | JMS |
| Material | SS |
| Finish | Polish |
| Usage | Food Industry |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Kettle Type | Tilting |
| Body Material | SS304 |
| Capacity | 100 - 900 Ltr |
| Jacket Pressure | 4 bar |
| Agitator Type | Anchor |
| Heating Temperature | 140°C |
| Color | Silver |
| Mounting Type | Floor mounted |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Steam Inlet | Single inlet |
| Application | Dairy, Candy, Sauce, Pharma, Beverage |
| Brand | JMS |
| Material | SS |
| Machine Type | 2- Stage |
| Automatic Grade | Automatic |
| Finish | Polished |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | food processing plants |
| Material | SS 304 |
| Color | Siver |
| Automation Grade | semi-automatic |
| Finishing | mirror |
| Brand | JMS |
| Materia Grade | SS 304 |
| Usage | Food Industry Equipment |
| Surface Finish | Polished |
|
Steam Jacketed Kettle manufactures in coimbatore 100LTR STEAM JACKETED TILTING TYPE KETTLE WITHOUT STIRRER:- MS STAND Made Out Of 304 Grades S.S Sheet Of 5mm Thick Inside, Outside 4mm Thick And Top Shell Is 3mm In Thickness. Kettle Finishing Should Be Mirror And Safety Valve With Heavy type MS Channel Stand. Heavy type Tilting Gear Box And Rotating handle wheels Attached So Manual Tilting Full Load Having Tilting Is Very Easy.. |
Additional Information: