Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Type | Dry Peeling |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Rating | 3 kW |
| Body Material | SS 304 |
| Onion Size | Small |
| Capacity | 50-100 kg/hr, 0-50 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Brand | JMS |
| Suitable For | Garlic, Onion |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Three Phase |
| Usage Area | Food Factory, Dehydration Plant, Central Kitchen |
| Finishing | Mirror |
| Steel Grade | SS 304 |
| Material | Stainless Steel |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mixer Type | Cooking Mixer |
| Machine Type | Food Processor |
| Batch Capacity | 50 kg |
| Capacity | 100 Lite |
| Motor Power | 3 HP |
| Power | 3 Phase |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Body Material | SS304 |
| Application | Mixing, Liquid Processing |
| Discharge Type | Tilting |
| Machine Power | 60 RPM |
| Type Of Machines | Semi-Automatic |
| Voltage | 220v |
| Weight | 350kg |
| Jacketed | No |
| Mixing Time | 10–20 min |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Section | Complete Line |
| Heating Source | Gas Fired |
| Machine Type | Tilting |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Body Material | Mild Steel |
| Motor Power | 2 hp |
| Material | SS 304 With MS Frame |
| Phase | 3PHASE |
| Brand | JMS |
| Bowl Material | SS 304 |
| Power Source | ELECTRIC |
| Suitable Products | Groundnut Chikki, Til Chikki, Dryfruit Chikki, Mix Bars, Energy Bar |
| Transmission Type | Belt Driven |
| Surface Finishing | MIRROR |
| Scraper Material | Teflon |
| Voltage | 220-240 |
| Burner Type | Double Burner |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1ton |
| Machine Type | Steam kettle |
| Power Rating | 2 hp |
| Heating Source | Steam |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Type Of Machines | Automatic |
| Phase | Three phase |
| Body Material | SS 304 |
| Driven Type | DC |
| Machine Speed | 1-28 RPM |
| Grade | 304 |
| Motor Power | 3HP |
| Usage/Application | COMMERICAL |
| Power | 3HP |
| Contact Part Material | SS 304 |
| Size | CUSTAMIZED |
| Suitable For | Fruit pulp, Tomato ketchup, Tomato puree, Chilli sauce, Pizza sauce |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Power Source | 1 OR 3 PHASE |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Features :
Ø No damage to Food
Ø Finishing Food Accuracy is up to 98%
Ø Complete Automation
Ø Unskilled Labor can operate the machine
Ø Low Maintenance
Ø Welcome to our factory for live demo
Ø Less man power requiredAdditional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 2 HP |
| Capacity | 250/hr |
| Cutting Function | Shredding, Cubing, Julienne, Grating, French Fries, Slicing, Chopping, Dicing |
| Body Material | SS 304 Grade |
| Number of Blades | 3 Blades |
| Automation Grade | Automatic |
| Cutting Shapes | Slicing/Chopping/Dicing |
| Motor | 2 HP |
| Blade Sizes | 20mm |
| Suitable for | Potato, Ginger, Onion |
| Usage/Application | Commercial |
| Application | Potato, Ginger, Onion, Garlic, Carrot, Cabbage, Tomato, Leafy Vegetables |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage Supply | 220v |
| Warranty | 1 Year |
| Power Consumption | 3unit/5hr |
| Spare Blades | slicer, dicer, chopper |
| Max Cutting Length | adjustable |
| Max Cutting Size | 1feet |
| Weight | 300kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 Kg/hr |
| Color | Silver |
| Motor Power | 1hp |
| Brand | JMS |
| Usage/Application | Sweet Plants |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Material | SS 304 |
| Power | 2HP |
| Power Consumption | 1kwh |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Phase | 3Phase |
| Dimension | 4X4X4 |
| Weight | 250kg (approx) |
| Type | Automatic |
| Finishing Type | SS Mat |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Motor RPM | 28 |
| Voltage | 220-240V |
| Country of Origin | Made in India |
Feature & Benefits:
Top to bottom S.S.304/anodized parts
Inbuilt High Capacity Gas Burner with flow control
Machine can be tilted for removing material
Easy locking mechanism for kadai while tilting
Huge Saving of gas & heat due to extra cover on kadai
Life time no lubricating/greasing require
In built Ac Drive for controlling rotation speed
Castor Mounted for easy movementPossessing industry experience of more than four decades, we are a well known organization engaged in manufacturing and exporting of Food Processing Machines. The product line offered by us includes Baking Machine, Conveyor Rounder Machine, Halwa Making Machine, Portioning Gulla Cutting Machine, Portioning & Rounding Machine, Rasmalai Rounding Machine, Rounder Machine, Ladoo Making Machine, Penda Machine, Rasgulla Machine, Jambu Machine Food Processing Machinery. Our range is manufactured from food grade stainless steel and hardchrome of premium quality. We also provide quality services related to the products we manufacture.
The product line available with us is used for making Halwa, Peda, Kachori, Vada, Rasgulla, Gulab Jamun, Mixing & Baking Food Material. Some of the features of the range that are highly appreciated by the clients are low running costs, all-electrical components, compact size, durability and long service life. We subject the range to the most stringent tests to make sure that all products are endowed with impeccable quality
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | Upto 50 kg |
| Material | Mild Steel |
| Production Capacity | 3kg/tray 5trays |
| Usage/Application | foods dryer |
| Type | tray |
| Max Temperature | 200 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Source | 1/3phase |
| Heating Resource | electric |
| Cycle Time | 2-5min |
| Automatic Grade | Automatic |
| Design | Standard |
| Finish | Polished |
| Tray | 5 |
| Brand | jms |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: